KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14461020
nr 1446 1020
Edouard Adam
(1847-1929), Frankrike
Oljemålning, "Skeppet från Alpha Hernösand 1889", marinmotiv med skepp. Signerad Ed Adams. Olja på duk, 60x90cm, yttermått inklusive ram: 79x110cm
Édouard Adam, fransk marinmålare född 1847, död 1929 i Le Havre .
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.800 kr
måndag 31 januari 2022
kl 20:24:26
3.600 kr
3.200 kr
3.400 kr (Budbetjänt)
- Klassiska
31 jan
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Edouard Adam
Läs mer om Edouard Adam